Jak odblokować makra?

HintMine

Dlaczego nie mogę włączyć makr? Czemu nie da się aktywować makra? Kod VBA został zablokowany?

 

Co oznacza komunikat ZAGROŻENIE BEZPIECZEŃSTWA Firma Microsoft zablokowała uruchamianie makr, ponieważ źródło tego pliku jest niezaufane ?

 

Jeżeli zetknęliście się z tymi pytaniami to znaczy, że ten post jest dla Was :)

 

Jakiś czas temu, wysłałem znajomemu plik Excela z makrem napisanym w VBA. Chwilę później dostałem maila z pytaniem ale jak włączyć te makra?

 

I wcale nie chodziło o standardowe (czyli to pomarańczowe) OSTRZEŻENIE O ZABEZPIECZENIACH, z którym każdy zdążył się już oswoić i z którym wiemy co robić…

 

Znajomy wysłał mi screena, na którym zobaczyłem jakiś nowy różowy komunikat/ostrzeżenie (screen poniżej)

 

makra zablokowane

 

Zrobiłem szybki research i okazało się, że nasz kochany Microsoft wprowadził od kwietnia (od kompilacji Office 2203) super specjalne zabezpieczenie, które ma na celu zablokować każde makro znajdujące się w pliku pobieranym z Internetu. Oczywiście dla naszego bezpieczeństwa…

 

No comment… myślę, że kolejnym krokiem powinna być usługa w Windows, która będzie wyłączała komputer po godzinie 23:00 również dla naszego bezpieczeństwa… wiadomo, nie powinno się siedzieć po nocach na kompie bo można trafić na jakieś niebezpieczne strony… ;)

 

Ok ale tak na poważnie, Microsoft wprowadza aktualizację do Office (do wszystkich wersji od 2013 w górę), która zablokuje wszystkie makra z plików, które przesyłamy sobie mailami i nie chodzi tylko o Excela ale także o Accessa, Powerpointa, Worda itd.

 

Jak odblokować taki plik żeby włączyć makra?

Na szczęście rozwiązanie jest bardzo proste :)

 

Opiszę w punktach co i jak :)
1. Pobieramy plik który zawiera makro (z maila, GDrive czy skąd tam pobieracie) i zapisujemy go na dysku (np. na Pulpicie)

 

2. Klikamy w plik prawym przyciskiem myszy i wybieramy z menu „właściwości”

 

3. W pierwszej karcie tych właściwości (czyli w „ogólne”) na samym dole zobaczycie sekcję „zabezpieczenia” ale uwaga, żeby było śmiesznie, ta sekcja pojawi się tu tylko dla pliku który pobraliśmy z Internetu (w naszych „zwyczajnych” plikach nie będzie tej opcji)

 

4. Zaznaczamy kratkę „Odblokuj” (tak jak na screenie)

 

odblokowanie makr

 

5. Klikamy „zastosuj” i… nagle sekcja „Odblokuj” zniknie. Teraz plik jest bezpieczny ;)

 

6. Otwieramy plik i dopiero teraz włączamy sobie makra z pomarańczowego paska klikając w przycisk „włącz zawartość” (screen poniżej)

 

Na szczęście całą tą procedurę odbezpieczenia musimy wykonać tylko jeden raz.

 

I to wszystko, mam nadzieję, że Wam się przyda no i że czujecie się teraz bezpieczniej ;)

 

Powrót do:
Blog VBA | Podstawy VBA | VBA dla trochę bardziej zaawansowanych |


Zobacz też: