Kategorie powiązane:

Sześć kroków potrzebnych do napisania makra VBA

HintMine

Witam, dzisiaj chcę Wam przedstawić 6 kroków, które bardzo pomogą początkującym w napisaniu programu :)

Oczywiście nie każdego programu, ale jest to jakiś punkt zaczepienia. Chodzi o to, żeby w trakcie pisania kodu skupić się na rozwiązaniu problemu a nie na tym czy powinienem teraz napisać for czy if czy dim :)

No to jedziemy:

Krok 1. Start programu

Rozpoczynamy makro i podajemy jego nazwę :)

polecenie:

zastosowanie:

 

Krok 2. Deklaracja zmiennych

Tutaj najczęściej polecam początkującym podzielić sobie zmienne na 2 grupy tj. dane i szukane (jak w szkole :) Na razie celowo unikam stosowania typów zmiennych. Na początku przygody z VBA nie musisz sobie tym zawracać głowy :)

polecenie:

zastosowanie:

Krok 3. Wpisz wartości do danych

Dane to te wartości, których nie musisz wyliczać. Wystarczy je pobrać z komórki, z pliku txt, z maila, z bazy danych skądkolwiek.

polecenie:

Zastosowanie:

 

Krok 4. Wylicz szukane

Szukane to z kolei wartości, których nie ma ani w komórce ani w żadnym innym miejscu skąd można by je pobrać, więc trzeba je wyliczyć.

polecenie:

tutaj nie ma jednego gotowego polecenia, które pozwoliłoby na wyliczenie każdej szukanej…to w tym miejscu znajduje się (serce) Twojego programu, cały pomysł na rozwiązanie danej sytuacji. Najczęściej jednak będzie tutaj się znajdowała instrukcja warunkowa.

Zastosowanie:

 

Krok 5. Wypisz wynik

Jak już mamy wyliczoną wartość (w zmiennej jakas_szukana) to wypisuję ją użytkownikowi (np. do komórki w Excelu, do pliku txt, do e-maila, do bazy danych itd.)
polecenie:

Zastosowanie:

 

Krok 6. Koniec programu

To najłatwiejszy krok bo… wykonuje się sam :) Jak w pierwszym kroku piszemy słowo Sub i podajemy nazwę programu, to po naciśnięciu entera polecenie End Sub samoczynnie dodaje się na końcu programu.

 

Oczywiście jak wspominałem na samym początku… wykonanie tych kroków nie jest przepisem na program idealny i nie rozwiąże każdego problemu, ale na pewno pomoże początkującym odnaleźć się podczas tworzenia własnych programów :)

 

Powrót do:
Blog VBA | Podstawy VBA |


Zobacz też: